Lepistes – Guppy

Merhaba sevgili akvaryum severler bugün bu yazımda sizlere akvaryum dünyasının en çok sevilen ve en çok tercih edilen türlerinden birisi olan lepistes(guppy) türü hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağım

lepistes ile ilgili görsel sonucu

Lepistes balıklarının doğal yaşam alanları orta amerikadan brezilyaya kadar uzanan geniş bir bölgedir. Bizim akvaryumlarımızda beslediğimiz lepistes balıkları doğada görülenlerden biraz daha farklı ve ehlilleştirilmiş türlerdir. Lepistes balıkları akvaryum ortamında çaprazlama yöntemiyle çiftleştirilerek sayısız varyeteler meydana getirilmiştir, ülkemizde en yaygın olan lepistes türleri full red, full black, german, moscow green, moscow blue ve koi lepistes gibi öze tür ıslah edilmiş lespiteslerdir.

Genellikle doğal ortamlarında lepistesler bitkisel ağırlıklı olarak beslenselerde su içindeki mikro organizmalarıda afiyetle tüketirler. Su şartları olarak sert olmayan yumuşak su lardan hoşlanırlar bu sebeple evinizdeki lepistes akvaryumunuzda mangrow kökü yada kurumuş ağaç yaprağı gibi suyu yumuşatacak materyaller kullanmanızı tavsiye ederim.

lepistes ile ilgili görsel sonucu

Genellikle barışçıl bir tür olan lepistesler akvaryum dünyasında canlı doğuranlar grubuna dahil edilmişlerdir ve yine kendileri gibi farklı canlı doğuran türleriyle bir arada beslenmeleri tavsiye edilir. Üreme olarak bir lepistes dişisi ve erkeği aynı akvaryumdaysa ve uygun su şartları sağlanmış ise dişi mutlaka bir şekilde hamile kalacaktır sizin ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur.

Doğum sırasında direk yüzer vaziyetteki yavrularınızı yaşatmak ve kayıp vermemek için hamile dişiyi yavruluğa yada başka bir akvaryuma aktarabilirsiniz. Ben dişiyi başka akvaryuma ayırmakla uğraşamam derseniz akvaryumunuzu bol bir şekilde bitkilendirmenizi tavsiye ederim bu sayede yeni doğan yavrular bitki yaprakları arasında tıpkı doğal ortamlarındaki gibi saklanarak hayatta kalmaya çalışırlar.

lepistes ile ilgili görsel sonucu

Dişi lepistes balığınızın hamile olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusuna gelirsek balığın karnı gözle görülür bir şekilde şişkin ve anüs kısmı siyaha yakın koyu bir renk almış ise balığınız %90 hamiledir doğum bunu takip eden 10 15 gün içinde gerçekleşir.
Bugünlük bu kadar bir başka tür ve bir başka yazımda tekrar görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir